https://vimeo.com/313008575

"Vadošā kandidāta" process, ko pirmoreiz izmantoja 2014. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās, dod Eiropas pilsoņiem iespēju paust viedokli par Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amata kandidātiem.

"Vadošie kandidāti" un Komisijas apstiprināšana   
"Vadošie kandidāti" un Komisijas apstiprināšana

Eiropas Parlaments ievēl vadošo kandidātu par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju pēc tam, kad viņa kandidatūru oficiāli ir izvirzījuši valstu un valdību vadītāji. Viņi kandidātu izvēlas, ņemot vērā Eiropas Parlamenta vēlēšanu iznākumu.

Tas pirmoreiz notika 2014. gadā, kad Eiropas Tautas partijas vadošais kandidāts Žans Klods Junkers tika apstiprināts Komisijas priekšsēdētāja amatā. Pirms 2014. gada vēlēšanām piecas Eiropas politiskās partijas bija nosaukušas savus “vadošos kandidātus”.

Parlaments ir gatavs noraidīt jebkuru Komisijas priekšsēdētāja amata kandidātu, kurš iepriekš nav izvirzīts kā “vadošais kandidāts”

Februārī pieņemtā rezolūcijā Parlaments brīdināja, ka ir gatavs noraidīt ikvienu Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amata kandidātu, kurš nav izvirzīts par “vadošo kandidātu” pirms 2019. gada EP vēlēšanām. Patlaban amatā esošie ES komisāri var būt Komisijas priekšsēdētāja amata kandidāti pirms EP vēlēšanām un viņiem tāpēc nav jāizmanto neapmaksāts atvaļinājums, taču viņi nevar izmantot Komisijas cilvēkresursus vai materiālos resursus darbībām, kas saistītas ar vēlēšanu kampaņu.

Pārredzamāks un demokrātiskāks process

Eiropas Komisija ieteikusi arī uzlabot “vadošā kandidāta” procesu pirms 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Līdz 2018. gada beigām valsts un Eiropas politiskajām partijām būtu jāpaziņo „Komisijas priekšsēdētāja amata kandidāts, ko tās atbalsta, un ideālā gadījumā — 2019. gada sākumā — paša kandidāta programma”, norāda Komisija.

Eiropas politisko partiju vadošie kandidāti 2019. gada vēlēšanām

Partijas izvirzīs vadošos kandidātus kongresos 2018. gada rudenī un ziemā. Viņi izklāstīs un apspriedīs savus politiskos uzskatus par Eiropas nākotni tiešraides debatēs, kas tiks rīkotas 2019. gadā.

Eiropas politiskās partijas darbojas Eiropas līmenī un sastāv no dalībvalstu politisko partiju pārstāvjiem. Tiem jāpārstāv savu valstu parlamenti vismaz ceturtajā daļā dalībvalstu. 2018. gada aprīlī tika pieņemti jauni Eiropas politisko partiju un fondu finansēšanas noteikumi.

Eiropas Tautas partija (ETP)
Kongress 7.-8. novembrī Helsinkos

ETP par savu vadošo kandidātu 8. novembrī Helsinkos izvirzīja Manfrēdu Vēberu (CDU, Vācija) 46 gadus vecais Vēbers savu politisko karjeru sāka 2002. gadā Bavārijas pavalsts parlamentā, bet divus gadus vēlāk tika ievēlēts Eiropas Parlamentā. Viņš apguvis inženierzinātni Minhenes Lietišķo zinātņu universitātē.@ManfredWeber

Eiropas Sociālistu partija (PSE)
Kongress 7.-8. decembrī Lisabonā (Portugālē)

PSE vienīgo pretendentu Fransu Timmermansu (PvdA, Nīderlande) oficiāli izvirzīs 7.-8.decembrī kongresā Lisabonā.
57 gadus vecais F.Timmermanss ir Eiropas Komisijas priekšsēdētāja pirmais vietnieks. Pēc franču valodas un literatūras studijām Radbudas Universitātē viņš bijis deputāts Nīderlandes parlamentā, bet no 2012. līdz 2014. gadam bija valsts ārlietu ministrs.
@TimmermansEU

Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa (ECR)

ECR savu vadošo kandidātu Janu Zahadrilu (Pilsoņu demokrātiskā partija, Čehija) oficiāli apstiprināja 14. novembrī. 55 gadus vecais politiķis kopš 2004. gada ir Eiropas Parlamenta deputāts, bet pirms tam viņš darbojies Čehijas parlamentā. Viņš Prāgas universitātē ieguvis grādu inženierzinībās.
@ZahradiJan

Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienība (ALDE)
Kongress 8.-10. novembrī Madridē (Spānijā)

Kongresā Madridē ALDE paziņoja par nodomu Eiropas vēlēšanu kampaņai pieteikt līderu komandu, nevis vienu vadošo kandidātu. Paredzams, ka kongresā Berlīnē 2019. gada sākumā tiks apstiprināts deviņu līderu saraksts.

Eiropas Zaļo partija
Kongress 23.-25. novembrī Berlīnē (Vācijā)

Paredzams, ka Eiropas Zaļo partijas vadošais kandidāts tiks paziņots partijas Rudens padomē, kas no 23. līdz 25. novembrim notiks Berlīnē. Pretendentiem jāsaņem savas partijas un vēl vismaz piecu citu partiju atbalsts. Par nomināciju cīnīsies trīs kandidāti no Vācijas, Nīderlandes un Beļģijas.

Sadaļa tiks papildināta ar informāciju par pārējām partijām.

back to top