https://vimeo.com/313008575
 

Proces kreovania novej Európskej komisie

Predsedu Európskej komisie volí do funkcie Európsky parlament na základe formálneho návrhu hláv štátov a vlád združených v Európskej rade, ktorý zohľadňuje výsledok európskych volieb.

V roku 2014, keď sa postup výberu predsedu Komisie z predvolebných nominantov politických strán využil po prvýkrát, bol šéfom exekutívy EÚ zvolený spitzenkandidát Európskej ľudovej strany (EPP) Jean-Claude Juncker. Pred vtedajšími voľbami nominovalo svojich kandidátov na post predsedu EK päť európskych politických strán.

Odhodlanie odmietnuť nominanta, ktorý sa o post predsedu EK neuchádzal ako spitzenkandidát

Parlament v uznesení z februára 2018 upozornil, že je pripravený zamietnuť každého uchádzača o post predsedu Európskej komisie, ktorý sa pred voľbami do EP v roku 2019 o túto funkciu nebude uchádzať ako kandidát niektorej z európskych politických strán. Súčasní európski komisári sa pred eurovoľbami môžu o tento post uchádzať bez toho, aby si museli vziať neplatené voľno. Na činnosti spojené s volebnou kampaňou však nesmú použiť ľudské ani materiálne zdroje Komisie.

Transparentnejší a demokratickejší proces

Aj Európska komisia odporučila, aby sa pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019 znovu použil a vylepšil postup výberu šéfa exekutívy EÚ z predvolebných kandidátov politických strán na tento post. Európske a vnútroštátne strany by mali do konca roka 2018 oznámiť, „ktorého kandidáta na funkciu predsedu Európskej komisie podporujú a, v ideálnom prípade začiatkom roka 2019, zverejniť jeho vlastný program“, uvádza sa v odporúčaní Komisie.

Európske strany nominujú kandidátov na post predsedu EK

Európske politické strany nominujú svojich kandidátov na post predsedu Európskej komisie počas svojich straníckych zjazdov na jeseň a v zime 2018. Svoje politické programy a názory na budúcnosť Európy budú môcť prezentovať v naživo vysielaných debatách počas predvolebnej kampane v roku 2019.

Za európsku sa považuje politická strana, ktorá pôsobí na európskej úrovni a pozostáva z vnútroštátnych strán so zvolenými zástupcami v aspoň štvrtine členských štátov. Pravidlá financovania európskych politických strán a nadácií boli novelizované v apríli 2018.

Európska ľudová strana (EPP)

Kongres, 7. - 8. november, Helsinki (Fínsko)


Európska ľudová strana (EPP) si na straníckom kongrese v Helsinkách dňa 8. novembra 2018 zvolila za svojho kandidáta na post predsedu EK Manfreda Webera(CSU, Nemecko).

Manfred Weber (46) naštartoval svoju politickú kariéru v roku 2002 v bavorskom krajinskom sneme. Do Európskeho parlamentu bol zvolený v roku 2004. Od roku 2014 je predsedom poslaneckého klubu EPP v Európskom parlamente.

Manfred Weber je držiteľom titulu Univerzity aplikovaných vied v Mníchove v odbore fyzikálne inžinierstvo.

Twitter:@ManfredWeber

Strana európskych socialistov (PES)

Kongres, 7. - 8. december, Lisabon (Portugalsko)

Frans Timmermans (PvdA, Holandsko) by mal ako jediný zostávajúci uchádzač o post kandidáta Strany európskych socialistov (PES) na funkciu predsedu EK získať stranícku nomináciu na kongrese PES, ktorý sa uskutoční v dňoch 7. - 8. decembra v portugalskom Lisabone.

Frans Timmermans (57) je v súčasnosti prvým podpredsedom Európskej komisie. Po prvýkrát bol zvolený do Druhej komory Generálnych stavov Holandského kráľovstva (dolnej komory holandského parlamentu) v roku 1998. V rokoch 2007 - 2010 zastával post štátneho tajomníka pre európske záležitosti, v rokoch 2012 - 2014 bol ministrom zahraničných vecí v kabinete premiéra Marka Rutteho.

Frans Timmermans je držiteľom titulu Univerzity Radboud v Nijmegene v odbore francúzsky jazyk a literatúra.

Twitter: @timmermansEU


Aliancia európskych konzervatívcov a reformistov (ACRE)

Kandidátom na post predsedu EK za Alianciu konzervatívcov a reformistov v Európe (ACRE) a frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v EP sa stal Jan Zahradil (ODS, Česká republika).

Jan Zahardil (55) je poslancom Európskeho parlamentu, v rámci ktorého je členom skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR), a zároveň je prezidentom Aliancia konzervatívcov a reformistov v Európe (ACRE). Pred zvolením do EP v roku 2004 pôsobil ako člen Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky.

Jan Zahradil, pôvodným povolaním výskumný pracovník, je držiteľom titulu Vysokej školy chemicko-technickej v Prahe v odbore vodné a prírodné technológie.

Twitter: @zahradilJan

Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE)

Kongres, 8. - 10. november, Madrid (Španielsko)

Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) na svojom straníckom kongrese v Madride oznámila, že namiesto jedného spitzenkandidáta vymenuje tím liberálnych lídrov, ktorí stranu povedú do európskych volieb. Maximálne deviatich členov tímu by mal navrhnúť predseda strany ALDE, potvrdiť by ich mal začiatkom roku 2019 volebný kongres strany v Berlíne.

Európska strana zelených (EGP)

Kongres, 23. - 25. november, Berlín (Nemecko)

Ska Keller (Bündnis 90/Die Grünen, Nemecko) a Bas Eickhout (GroenLinks, Holandsko) boli na jesennom kongrese Európskej strany zelených (EGP), ktorý prebehol v dňoch 23. - 25. novembra, zvolení za spitzenkandidátov strany pred európskymi voľbami.

Ska Keller (37) študovala islamistiku, turkológiu a judaistiku na Slobodnej univerzite v Berlíne a Univerzite Sabanci v Istanbule. Do Európskeho parlamentu bola po prvýkrát zvolená v roku 2009. Spitzenkandidátkou za Európsku stranu zelených bola už pred ostatnými voľbami do EP v roku 2014.

Bas Eickhout (42) študoval na Univerzite Radboud v Nijmegene chémiu a životné prostredie a neskôr pôsobil ako výskumný pracovník v Holandskej agentúre pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V roku 2009 bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu.

Informácie o kandidátoch politických strán na post predsedu EK budú pravidelne aktualizované.

Video European elections: the Lead candidate process (unchanged)

Viac informácií o postupe voľby predsedu EK založenom na spitzenkandidátoch

back to top